ویلا سنددار شمال | انواع سند ملکی

photo-weblag

یکی از موارد حائز اهمیت در ویلا سنددار شمال دانستن نوع سند مالکیت و آشنایی با انواع سند ملکی و قوانین آن است که اتفاقا تاثیر به سزایی در میزان ارزش گذاری ملک مورد نظر هم دارد. شاید عموم مردم اطلاعات جامع و کافی راجع به این معقوله مهم نداشته باشند و از آن جایی که جبران هرگونه اشتباه در حین عقد قرارداد مستلزم پیگیری های قضایی و صرف وقت، انرژی و هزینه های بسیاری است شما را به مطالعه ادامه این مقاله دعوت می کنیم تا سطح آگاهی خود را در این زمینه افزایش داده و در معاملات ملکی آینده خود بدون دغدغه و با علم بر ارزش حقوقی انواع سند های ملکی حاضر شوید.

انواع سند مالکیت

هزینه ای که صرف خرید یک ملک مانند ویلا سنددار شمال می شود مبلغ ناچیزی نیست، از این رو به شما توصیه می کنیم قبل از هر معامله ای پیگیری های لازم را در این خصوص انجام دهید تا مستلزم ضرر نشوید.

سند چیست؟

سند در قانون رسمی و مدنی کشور به صورت هر نوشته ای که در مقام دعوی و یا دفاع قابل استناد باشد تعریف می شود. سند های ملکی در انواع گوناگونی ارائه می شوند که هرکدام از آن ها ارزش حقوقی و قضایی خاص خود را دارند و بر اساس کاربری ملک مورد نظر تعریف می شوند. سند ها به طور کلی و قانونی به دو دسته رسمی و عادی تقسیم شده اند.

اسناد رسمی و عادی

سند های رسمی به دسته ای از اسناد نسبت داده می شوند که در دفاتر رسمی ثبت اسناد، اداره ی ثبت اسناد و املاک و یا در حضور ماموران رسمی واجد شرایط و دارای صلاحیت لازم و بر طبق قوانین مشخص تنظیم شده اند و هر نوع سندی که بدون شریط ذکر شده صادر شده باشد سند عادی محصوب می شود. (ماده 1287و 1289 قانون مدنی)

انواع سند ملکی:

با توجه به قانون اساسی مالک قانونی و حقیقی یک ملک به سه نفر نصبت داده می شود: شخصی که نامش در سند مالکیت و در دفاتر رسمی ثبت شده است، شخصی که سند مالکیت در دفاتر رسمی به نامش انتقال پیدا کرده است، وارث یا وراث قانونی ملک. سند های ملکی انواع گوناگونی دارنداز جمله: سند مشاع، سند شش دانگ مالکیت، سند منگوله دار، سند تک برگ، سند اعیان، سند عرصه، سند وقفی، سند ورثه ای، سند بنچاق، سند رهنی و …. که در ادامه توضیحی مختصر برای برخی از آن ها ارائه خواهیم کرد.

اسناد ملکی شش دانگ:

سند های ملکی شش دانگ: این دسته از اسناد رسمی از معتبر ترین انواع آن است و از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است. سند شش دانگ مالکیت تمام و کمال به یک شخص تعلق داشته و این شخص را به طور قانونی تبدیل به مالک تام می کند.

اسناد تک برگ مالکیت:

سند تک برگ مالکیت: این نوع از اسناد در سال های اخیر جایگزین سند های دفترچه ای و چند برگ قدیمی شده اند. این دسته از اسناد هم از اعتبار قانونی بالایی برخوردارند و توسط نظام اسناد کشور مورد تایید می باشند. این اسناد در یک برگ و با جزییات واضح ارائه می شوند.

سند تک برگ مالکیت

سند منگوله دار:

سند منگوله دار: این سند ها که در سال های قبل رایج بود توسط تکه ای سرب مهر و پلمپ می شود و علت نام گذاریش هم به همین دلیل است. این نوع سند به طور کامل مورد تایید اداره ثبت اسناد وده و مالکیت آن قطعی است.

سند منگوله دار

سند مالکیت مشاعی:

سند مالکیت مشاعی: واژه مشاع از کلمه مشترک ریشه گرفته است و سند های مالکیت مشاعی به انواعی از اسناد اطلاق می شوند که دارای چند مالک به طور همزمان می باشد. در این نوع سند ها تمامی بخش های یک ملک به طور همزمان به چند نفر تعلق دارد و تمام مالکان از آن سهم می برند. خرید و فروش ملک های دارای سند مشاعی ممکن است پیچیده تر از انواع دیگر باشد و نیاز مند تحقیق و بررسی دقیق است.

سند های عرصه و اعیان:

سند های عرصه و اعیان: سند های عرصه و اعیان برای ساختمان های آپارتمانی تعریف می شود به طوری که سند عرصه به زمین ساختمان و سند عیان به واحد های آن تعلق دارد. اهمیت این نوع از اسناد در زمانی مشخص می شود که ملک ورثه ای شود و یا مالکین تصمیم به تخریب و ساخت مجدد آن نمایند که با مراجعه به شهرداری و با توجه به متراژ واحد های مورد نظر سند عیان تنظیم می شود.

سند ملکی وکالتی:

سند ملکی وکالتی: این نوع از اسناد زمانی صادر می شوند که مالک اختیارات تام فروش ملک خود را به شخص یا اشخاص دیگری واگذار کرده است. این واگذاری حتما باید در دفاتر رسمی صورت گرقته و ثبت شده باشد تا ارزش حقوقی و اعتبار لازم را داشته باشد.

سند ملکی بنچاق:

سند ملکی بنچاق: به انواعی از اسناد قدیمی گفته می شود که به طور قراردادی بین فروشنده و خریدار تنظیم شده وبرای افزایش اعتبار آن از امضای بزرگان دینی یا افرد معتمد محل استفاده می شد. البته که این نوع از اسناد امروزه مرسوم نیست اما اسناد قدیمی موجود بعد از تحقیق و بررسی مورد اعتبار می باشند.

سند ملکی رهنی:

سند ملکی رهنی: زمانی که خریدار یا سازنده ویلا سنددار شمال برای تامین بخشی از هزینه ها از تسهیلات بلند مدت بانک ها استفاده کنند سند ملک تا پرداخت کامل اقساط در رهن بانک قرار می گیرد. این مورد در داخل سند نیز ذکر می شود و به هنگان خرید و فروش ملک قابل انتقال به مالک جدید می باشد. در صورت عدم پرداخت اقساط بانک اجازه ی تصرف ملک را دارد.

سند های اوقافی:

سند اوقافی: املاک اوقافی به املاکی نسبت داده می شوند که مالک آن ملک مورد نظر را برای تمامی زمان ها به امور خیریه یا مذهبی واگذار و وقف کرده است. خرید و فروش املاک با سند اوقافی از نظر قانونی باطل می باشد و متصدی امور به مربوط به این گروه از دارایی ها اداره اوقاف است.

قولنامه ای:

سند قولنامه ای: این نوع از اسناد در گروه سند های عادی قرار می گیرند و به نسبت انواع  دیگر از جمله سند تک برگ و یا سند شش دانگ مالکیت از ارزش و اعتبار کمتری برخوردار است.

این نوع از سند ها که به قولنامه و یا مباعیه نامه شناخته می شمند توافقی بین فروشنده و خریدار است که در آژانس های املاک تنظیم می شود و بعد از آن مالک به دنبال دفترچه مالکیت رسمی نرفته و در دفاتر ثبت اسناد سندی به نام آن ها ثبت نمی شود. قبل از خرید املاک با سند قولنامه ای از صحت معامله اطمینان کامل حاصل کنید.

ورثه ای:

سند ورثه ای: این نوع از سند ها زمانی صادر می شوند که بعد از فوت مالک وراث قانونی او با مراجعه به دفاتر ثبت اسناد تقاضای سند تفکیک شده برای سهم الارث خود داشته باشند.

کلام آخر

یکی از وظایف مشاورین املاک مورد اعتماد شفاف سازی و راهنمایی در رابطه با مدارک قانونی ویلا سنددار شمال مورد معامله و ارزش حقوقی و قانونی آن است تا  شما انتخابی رضایت بخش و بدون دغدغه داشته باشید. تیم مشاوران املاک سرزمین شمالی با اطلاعاتی کامل و به روز در خدمت شماست تا در این مسیر خرید ویلا سنددار همراه شما عزیزان باشد.

نظرات کاربران

هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

ایمیل شما به هیچ عنوان منتشر نخواهد شد .