نگهداری از استخر ویلا | چگونه از استخر ویلا نگهداری کنیم

photo-weblag

چگونه از استخر ویلا نگهداری کنیم ؟

یک ویلای شیک و مجلل بدون استخر لطفی ندارد. استخرها از جذاب‌ترین بخش‌های ویلاها هستند که هم چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای به محوطه می‌دهند و هم امکان شنا و آب‌تنی‌ای دلچسب را به شکل خصوصی برای اهل خانه فراهم می‌کنند. اگر شما هم از گروه افرادی هستید که از داشتن یک محوطۀ زیبای آبی در ویلا و شنا در آن یا استراحت در کنارش لذت می‌برید خوب است که با طریقۀ نگهداری از استخر ویلا آشنا بشوید. همراه ما باشید با مقاله چگونه از استخر ویلا نگهداری کنیم

بهار و تابستان فصلی مناسب برای استفاده از استخرهای ویلایی است که اغلب در زمستان به حال خود رها می‌شوند. البته بهتر است که نگهداری از استخر ویلایی در دیگر فصول سال هم فراموش نشود و اگر تمایلی به استفاده از استخر ندارید آب آن را تخلیه کنید تا مشکلات بعدی شما در استفادۀ مجدد از استخر کاهش یابد و هزینه‌های کمتری را صرف نگهداری از استخر کنید.

گام اول برای آماده‌سازی و حفاظت

در گام اول بهتر است از کارکرد صحیح تأسیسات استخر اطمینان حاصل کنید. باید در ابتدا از سلامت موتور تأسیسات استخرتان مطمئن بشوید. با توجه به سرپوشیده یا سرباز بودن استخر ویلایی‌تان سیستم گرمایش و سرمایش را تنظیم کنید.

در استخرهای سرباز دیگر نیازی به تهویه یا تنظیم سرما و گرمای محیط نیست و صرفاً حفظ تعادل دمای آب اهمیت دارد. پمب‌های استخر باید با دقت چک شود و صافی آن‌ها تخلیه شود. تمیزی محوطه اطراف استخر و توجه به موارد امنیتی موجود در محوطه هم از نکاتی است که باید به آن توجه کنید.

چگونه از استخر ویلا نگهداری کنیم

سطوح داخلی و خارجی استخر هم نباید هیچ‌گونه آسیبی دیده باشند، به ویژه که استخرهای ویلایی معمولاً به صورت خانوادگی استفاده می‌شوند و باید ایمنی لازم را داشته باشند.

بررسی و کنترل مجراهای ورودی و خروجی آب و تجهیزات فلزی استفاده شده در استخر از دیگر مواردی است که هم در مرحلۀ آماده‌سازی و هم در طول مدت بهره ‌بردن از استخر باید مورد توجه باشد. سیستم لوله‌کشی استخر را هم کاملاً بازدید کنید و نشت‌‌های احتمالی را بگیرید.

وسایل مورد نیاز برای نگهداری

برای نگهداری درست از استخرهای ویلا لازم است که با بهترین امکانات روز آن را تجهیز کنید. شما به این وسیله استخری دلچسب و رویایی برای خود فراهم می‌کنید و حفاظت و نگهداری از استخر ویلایتان آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر می‌شود. پمپ تصفیۀ آب استخر، جارو اسکیمر استخر که استخر شما را پاک‌سازی می‌کند. روکش محافظ استخر، توری، کفی و صافی لوله و …. از جمله وسایلی هستند که برای نگهداری از استخر لازم می‌شوند.

مراحل بعدی نگهداری استخرهای ویلا

اگر شما بعد از مدت‌ها از استخر استفاده می‌کنید باید آب باقی مانده در استخر را با کمک پمپ‌ها تخلیه و آب جدید در استخر پمپاژ کنید و چندین بار آب استخر را تصفیه کنید. خوب است که پمپ گرمایشی استخر را روشن کنید و این اجازه را بدهید که تا 24 ساعت آب از فیلترها بگذرد و مواد اضافی و کدری‌ها از آب گرفته شود.

نگهداری استخر

پباید پس از روشن کردن پمپ‌ها مطمئن باشید که فیلتر و مبدل‌های گرمایشی خوب هواگیری شده‌اند تا امکان جریان پی در پی آب استخر وجود داشته باشد. دمای معمولی آب استخرهای ویلا بین 26 و 27 درجه سانتیگراد است. بعد از آن نوبت به چک کردن تعادل آب می‌رسد.

این کار را با استفاده از کیت‌های سنجش آب انجام بدهید. این کیت‌های شیمیایی میزان کلر و پی اچ آب را نشان می‌دهند. میزان کلر زیر 1ppm باعث می‌شود که شرایط مطلوبی برای رشد سبزینه‌ها و جلبک‌ها در آب فراهم شود و خیلی زود استخر شما روکشی سبز به خود بگیرد و شبیه یک مرداب تیره شود. چنین استخری نه برای شنا مناسب است و نه شکل زیبایی دارد.

برای اینکه از این مشکل خلاص شوید باید با مواد شیمیایی خاصی به استخر شوک بدهید تا جلبک‌ها پاکسازی شوند. بعد از آن سطح کلر آب را به حد مطلوب برسانید. لازم به ذکر است که بعد از پاکسازی جلبک‌ها آب استخر باید دوباره با استفاده از پمپ‌ها تصفیه شود بنابراین لازم است این کار را قبل از تصفیه کامل آب انجام بدهید.

همچنین اضافه کردن این مواد شیمیایی به استخر باید بعد از تمیزی کامل کف استخر و اطمینان از نماندن جلبک‌ها در کف و دیواره‌های استخر باشد. تنها در این صورت است که مواد می‌توانند به راحتی کار خودشان را بکنند و آب استخر را کاملاً تمیز کنند.

بعد از این که مواد شیمیایی جلبک‌کش 24 ساعت در استخر ماند دوباره با استفاده از مکش جلبک‌های مرده را بیرون بکشید و کف و دیواره‌ها را بُرس بکشید. استخر ویلایی شما بعد از این مراحل و تصفیه کامل آب بسیار شفاف و چشم‌نواز می‌شود. استفاده از مقادیری سولفات مس ( کات کبود) رنگ آبی بیشتری به آب استخر می‌دهد که دل‌انگیز است و اگر مایل بودید می‌توانید از آن استفاده کنید.

برخی نکات کلیدی مهم در نگهداری از استخر

  1. در صورت استفاده از کلر پودری برای پاکسازی آب استخر ابتدا آن را در جایی با آب حل کنید تا لرد کلر ته‌نشین شود سپس مایع رویی شفاف مایل به زرد را در آب بریزید. این کار از کدری آب در اثر ریختن کلر جلوگیری می‌کند.
  2. در ابتدای راه‌اندازی مجدد استخر بهتر است مقدار کلر را تا 24 ساعت از حد مجاز ( 2ppm ) بیشتر کنید یعنی تا 4ppm. این روش تمام باکتری‌های موجود در آب را از بین می‌برد.
  3. بعد از 24 ساعت دوباره با استفاده از کیت سنجش میزان کلر و سایر مواد شیمیایی و دمای آب را بسنجید. توجه داشته باشید که میزان کلر بالای 2ppm و پی اچ آب بالای 7.6 باعث بیماری‌های پوستی می‌شود.
  4. توجه داشته باشید که حتماً استخر ویلای شما دارای سیستم فیلتراسیون باشد تا از ورود مواد غیر محلول در آب جلوگیری شود و حفاظت و نگهداری از استخر آسان‌تر شود.
  5. گذاشتن سرپوش استخر بعد از هر بار استفاده از آن بخصوص در مورد استخرهای روباز اهمیت دارد چون از ورود چیزهای اضافه مثل شاخ و برگ‌ها و اشیای احتمالی به داخل آب جلوگیری می‌کند و زحمت شما را برای تمیزی آب استخر کم می‌کند.

حرف آخر

استفاده از هر چیز خوبی نیاز به صرف هزینه و زمان دارد. استخرهای ویلا از بهترین و جذاب‌ترین قسمت‌های آن هستند چرا که  هم بی‌اندازه ویلای شما را چشم‌نواز می‌کنند و هم آسایش و رفاه ویژه‌ای را در اختیارتان قرار می‌دهند. نگهداری از استخر ویلا اگر مرتب انجام شود کار زیاد دشواری نیست.

پس اگر صاحب یک ویلای استخردار هستید به نکاتی که در این جا با شما در میان گذاشتیم توجه کنید و از نتیجۀ این حسن سلیقه نهایت لذّت را ببرید.

ممنون از اینکه همراه ما بودید با مقاله چگونه از استخر ویلا نگهداری کنیم

نظرات کاربران

هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

ایمیل شما به هیچ عنوان منتشر نخواهد شد .