شهرستان رضوانشهربررسی موقعیت جغرافیایی و جاذبه های توریستی

بی شک به هر سمت از استان گیلان که نگاه بیندازیم از دیدن طبیعت چشم نواز و زیبایی های بی حد و اندازه‌اش به وجد خواهیم آمد، سعی ما بر این است تا شما را با گوشه ای از این طبیعت بی نظیر آشنا کنیم. در این بخش از گیلان شناسی به معرفی شهرستان رضوانشهربررسی موقعیت جغرافیایی و جاذبه های توریستی آن می پردازیم.

بی شک به هر سمت از استان گیلان که نگاه بیندازیم از دیدن طبیعت چشم نواز و زیبایی های بی حد و اندازه‌اش به وجد خواهیم آمد، سعی ما بر این است تا شما را  با گوشه ای از این طبیعت بی نظیر آشنا کنیم. در این بخش از گیلان شناسی به معرفیشهرستان رضوانشهربررسی موقعیت جغرافیایی و جاذبه های توریستی آن می پردازیم.  رضوانشهر شهری بسیار زیبا با پیشینه ای تاریخی است که با مساحتی حدود 784 کیلومتر مربع در جنوب غربی استان گیلان و جایی در بین رشته کوه های تالش و سواحل دریای خزر واقع شده است.

وجود دریا و رشته کوه ها در اطراف باعث شده تا این شهر از طبیعت کوهستانی و جلگه ای به طور همزمان بهره ببرد. رضوانشهر در جوار رودخانه همیشه پرآب شفا رود قرار گرفته که یکی از مهم ترین رودخانه های منطقه محسوب می شود. در ادامه با ما باشید تا مرور کوتاهی بر مناطق دیدنی این شهرستان زیبا داشته باشیم.

موقعیت جغرافیایی شهر رضوانشهر

رضوانشهر در میان شهرستان های تالش، بندر انزلی، صومعه سرا، ماسال و خلخال واقع شده است. پیش تر در مقاله ای تحت عنوان شهرستان تالش راهنمای سفر از زیبایی های بی نظیر این منطقه گفتیم که مروری بر آن خالی از لطف نیست. یکی از علت های پیشرفت سریع این منطقه موقعیت جغرافیایی خاص آن است به این صورت که رضوانشهر را می توان نقطه اتصال بخش غربی،شمالی و مرکزی استان گیلان دانست.

رضوانشهر در میان شهرستان های تالش، بندر انزلی، صومعه سرا، ماسال و خلخال واقع شده است.یکی از علت های پیشرفت سریع این منطقه موقعیت جغرافیایی خاص آن است به این صورت که رضوانشهر را می توان نقطه اتصال بخش غربی، شمالی و مرکزی استان گیلان دانست.

 

رضوان شهر دقیقا در محل تلاقی جاده قدیمی شاه عباسی با جاده انزلی – آستارا قرار گرفته و در قدیم محل استراحت مسافران و حمل بار آن ها محسوب می شد که به مرور زمان به محلی برای خرید و فروش کالا تبدیل شده و بازار های متعددی در آن شکل گرفت و تبدیل به رضوان شهر کنونی شد. این منطقه دارای 30 کیلومتر نوار ساحلی می باشد که مزیت های بیشماری از جمله امتیازات بندر، گمرک و بهره برداری از منابع دریایی و امکانات گردشگری را برای آن به همراه دارد.

آب و هوای رضوانشهر

آب و هوای شهرستان رضوانشهر در بخش جلگه ای مرطوب و در بخش کوهستانی نیمه مرطوب است. نیمی از مساحات رضوانشهر کوهستانی و ییلاقی و نیمی دیگر از آن جلگه ای و ساحلی ست

به طور حتم از دیگر ویژگی های بارز این منطقه آب و هوای بسیار خوب و سالم آن می باشد. که در کنار دیگر مواهب طبیعی از جمله آبشار های مرتفع، رودخانه های پرآب و جنگل های انبوه و سرسبز، طبیعتی بسیار زیبا و چشم نواز را رقم زده و این منطقه را به یکی از چشم انداز های طبیعی منحصر به فرد استان تبدیل کرده است. جمعیت رضوان شهر را سه قوم تالش، گیلک و آذری زبان تشکیل داده اند که عمدتا منبع در آمدشان  کشاورزی و دامداری می باشد.

پیشنهاد میکنیم بخوانید:ماسال گیلان

جاهای دیدنی شهر رضوانشهر گیلان

آبشار ویسادار رضوانشهر

در ادامه مروری بر اماکن دیدنی این شهرستان زیبا خواهیم داشت. آبشار ویسادار که با 25 متر ارتفاع سومین آبشار مرتفع استان نام گذاری شده در در 13 کیلومتری غرب رضوانشهر قرار گرفته است. ویسادار در لغت به معنی سایه درخت بید است و برای رسیدن به این آبشار شما باید مسیری جنگلی و سرسبز با نمایی فوق العاده را پشت سر بگذارید و در نهایت به این الماس خروشان رسیده و از منظره زیبا و صدای گوش نواز جاری شدن آب از دل رشته کوه های تالش نهایت لذت را ببرید و برای ساعاتی محو این طبیعت بی نظیر شوید تا روح و جانتان تازه شود. یکی دیگر از آبشار های دیدنی این منطقه آبشار آسیابگا می باشد که مسیر دسترسی آن از کنار رودخانه شفارود می گذرد.

آبشار ویسادار که با 25 متر ارتفاع سومین آبشار مرتفع استان نام گذاری شده در در 13 کیلومتری غرب رضوانشهر قرار گرفته است. ویسادار در لغت به معنی سایه درخت بید است و برای رسیدن

پل شفارود رضوانشهر

پل شفارود از آثار به جا مانده از دوران قاجار است که بر روی رودخانه شفارود احداث شده است. طراحی این پل به شکل خاصی صورت گرفته بدین صورت که در دو طرف طاق آن دو ستون مخروطی شکل و در بدنه آن دو طاق نما کار شده است.  مصالح استفاده شده در ساخت این پل غالبا سنگ و آجر می باشد. از دیگر آثار تاریخی با ارزش این منطقه می توان به پل آجری پونل اشاره کرد. این پل در فاصله 4 کیلومتری جاده رضوانشهر به تالش قرار دارد و قدمت آن به دوران صفویه بر می گردد.

پل شفارود از آثار به جا مانده از دوران قاجار است که بر روی رودخانه شفارود احداث شده است. طراحی این پل به شکل خاصی صورت گرفته بدین صورت که در دو طرف طاق آن دو ستون مخروطی شکل و در بدنه آن دو طاق نما کار شده است

مسجد اسپی مزگت

مسجد اسپیه مزگت یا مسجد سفید قدیمی ترین مسجد تاریخی استان و بنایی منحصر به فرد است که در یکی از روستا های رضوانشهر قرارگرفته و بنا به روایاتی متعلق به دوره ساسانیان می باشد. این بنا در گذشته یکی از آتشکده های بزرگ زرتشتیان بوده که بعد از ورود اسلام تبدیل به مسجد شده است و از قدمت تاریخی و گذشته پربار منطقه حکایت می کند. قلعه امیر ساسان نیز یکی دیگر از بنا های قدیمی است که در شهرستان رضوانشهر می توانیم از آن بازدید داشته باشیم. این قلعه در گذشته اقامت گاه ییلاقی حاکمان تالش بوده است. از دیگر آثار تاریخی این منطقه می توان به گورستان پرن پرن که در روستای وسکه و قبل از ورود به روستای ارده قرار گرفته است اشاره کرد.

مسجد اسپیه مزگت یا مسجد سفید قدیمی ترین مسجد تاریخی استان و بنایی منحصر به فرد است که در یکی از روستا های رضوانشهر قرارگرفته و بنا به روایاتی متعلق به دوره ساسانیان می باشد. این بنا در گذشته یکی از آتشکده های بزرگ زرتشتیان بوده

ییلاقات رضوانشهر

 

شهرستان رضوانشهر دارای ییلاقات متعددی است که به علت طبیعت چشم نواز و آب و هوای خوب و سالم همیشه مورد توجه دوست داران طبیعت می باشد. یکی از این ییلاقات زیبا ییلاق زندانه رضوانشهر است که ارتفاعی بالغ بر 1680 متر دارد. در طول مسیر این ییلاق منظره ی لذت بخش کوه ها و جنگل های اطراف چشم های شما را نوازش می کند. از دیگر ییلاقات با صفای منطقه ییلاق برین است که اقامتی هرچند کوتاه در آن به شما عاشقان طبیعت روح تازه ای می بخشد.

شهرستان رضوانشهر دارای ییلاقات متعددی است که به علت طبیعت چشم نواز و آب و هوای خوب و سالم همیشه مورد توجه دوست داران طبیعت می باشد. یکی از این ییلاقات زیبا ییلاق زندانه رضوانشهر است که ارتفاعی بالغ بر 1680 متر دارد.

سوغات رضوانشهر

صنایع دستی در رضوانشهر از اهمیت بالایی برخوردار است و بسیاری از مردم آن از این طریق امرار معاش می کنند. از مهم ترین اقلام صنایع دستی این منطقه می توان به گلیم بافی و دست بافت های پشمی اشاره کرد. عسل طبیعی و لبنیات محلی نیز از سوغاتی های رضوانشهر می باشند. در هقته دو بازار محلی در شهرستان رضوانشهر دایر می شود، سه شنبه ها در پره سر و چهارشنبه ها در مرکز رضوانشهر. این بازار های سنتی فضایی مناسب برای خرید و فروش محصولات تازه و دید و بازدید ساکنین می باشد. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید

 

  پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

  94 − = 87

  فراموشی رمز عبور

  ثبت نام

  Generic selectors
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Search in posts
  Search in pages