مراحل دریافت سند | سند از دریافت تا انتقال

photo-weblag

مراحل دریافت سند

در این مقاله قصد داریم مراحل دریافت سند و انتقال سند و مدارک مورد نیاز برای دریافت سند را بررسی کنیم همانطور که می دانید یکی از فاکتورهای مهم ارزش گذاری روی ملک به هنگام معاملات ملکی ، داشتن سند مالکیت و نوع آن می باشد.

سند داشتن یا نداشتن یک زمین می تواند تاثیر مستقیمی بر روی قیمت و ارزش  آن داشته باشد.اما معقوله ی دریافت سند یا سند زدن یک ملک ممکن است دارای جزییات یا پیچیدگی هایی باشد که عموم مردم از آن مطلع نیستند.

در ادامه ی این مقاله سعی می کنیم شما را تا حدودی با روال این پروسه کاری آشنا کنیم و به طور ساده و خلاصه به توضیح آن بپردازیم.پیش از اینکه به ادامه این مقاله بپردازیم پیشنهاد می کنیم مقاله ای که مدتی قبل در این زمینه آماده کرده ایم تحت عنوان آشنایی با انواع سند ملکی را مطالعه کنید.

مشکلات ملک بدون سند

یکی از مشکلاتی که گاها به هنگام خرید و فروش ملک های بدون سند شاهد آن هستیم سود جویی و سواستفاده  کلاه برداران است.  این افراد ممکن است یک ملک را به چندین نفر به طور همزمان بفروشند که مشکلات بسیاری را برای خریداران به همراه خواهد داشت و تا به امروز بسیاری از آن ها را مستلزم ضرر های جبران ناپذیری کرده است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت سند

از این رو ما به شما توصیه می کنیم اگر می خواهید ملکی تهیه کنید به خصوص اگر قصد خرید ویلا در شمال رادارید سعی کنید از انواع سند دار آن انتخاب کنید یا به پیش از معامله ابتدا به طور کامل و دقیق تحقیق کنید.

شرایط دریافت سندملکی

اما اگر شما مالک یک ملک نسق هستید خبر خوب این است که برای اخذ سند برای املاک نسق هم راهکار هایی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.ملکی که قصد دریافت سند مالکیت برایش دارید باید دارای دو شرط اساسی باشد.

یک اینکه بر روی زمین با سابقه ثبتی ساخته شده باشد، دو اینکه تصرف متصرفان قانونی باشد، در غیر این صورت شما نمی توانید برای دریافت سند مالکیت اقدام کنید.برای رسیدگی به امور این مالکان هیات هایی متشکل از قاضی، رئیس اداره ثبت، رئیس راه و شهرسازی، رئیس جهاد کشاورزی و یا نماینده هایشان تشکیل می شود.

مراحل دریافت سند ملکی

در این جلسه استعلام جریان ثبتی ملک مورد نظر از اداره ثبت مورد بررسی قرار می گیرد و مالک موظف است دلایل نداشتن سند برای ملکش را توضیح دهد. بعد از بررسی ها و تحقیقات  انجام شده و تایید صحت حرف های متقاضی رای صادر شده توسط این هیات در دو نوبت و در فاصله 15 روز در روزنامه های کثیرالانتشار و محلی منتشر می شود. اگر فردی به این رای اعتراض داشته باشد تا 2 ماه بعد از انتشار آگهی فرصت دارد تا به اداره ثبت محل رفته و اعتراض خود را ثبت کند.

برای چه املاکی سند صادر نمی شود

در این بین املاکی وجود دارند که قانونا اداره ثبت نمی تواند برای آن ها سند مالکیت صادر کند و این املاک تحت هیچ شرایطی امکان دریافت سند مالکیت رسمی را نخواهند داشت.مانند ملکی که مالک رسمی آن و یا یکی از ورثه قانونی آن فوت شده باشند و یا ملکی که مالک آن مفقود الاثر باشد.

انتقال سند

همچنین در بعضی از موارد ملک دارای شرایط خاصی می باشد و موانعی در مسیر دریافت سند قرار می گیرد که ممکن است اخذ سند مالکیت را غیر ممکن کند و یا متقاضی را مجبور به پرداخت هزینه های بسیار زیادی کند.

از این موانع می توان به قرار گرفتن در طرح های شهرداری، خلافی های ساختمان مانند ساخت طبقه غیر مجاز،پیشروی بیش از حد، پارکینگ غیر اصولی و … اشاره کرد. در هنگام خرید این قبیل ملک ها باید بسیار دقت کنید و از مشکلات و هزینه های آن مطلع شوید پس ما به شما توصیه می کنیم قبل از انجام هر معامله ای استعلام شهرداری را مورد بررسی قرار دهید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت سند

برای اقدام به دریافت سند مالکیت لیستی از مدارک اولیه مورد نیاز خواهد بود.در این مقاله تحت عنوان مراحل دریافت سند و انتقال سند به شما خواهیم گفت چه گونه میتوانید سند برای سند خود اقدام کنید.

در رابطه با املاک قولنامه ای، کپی سند اولیه ملک و قولنامه یا قولنامه هایی که متقاضی را به مالک اولیه ارتباط می دهد، در رابطه با املاک با سند مشاعی، اصل سند مشاعی متقاضی و یا وکالتنامه های مربوطه باید آماده ارائه باشد.

پس از آن شما نیاز به ارائه نقشه دقیق ملک با مختصات UTM دارید که باید توسط مهندسین نقشه کشی نظام مهندسی یا کارشناسان رسمی نقشه کشی دادگستری یا اداره ثبت بازدید و نقشه برداری شود.سپس بعد از اسکن مدارک و پر کردن فرم مربوطه شما وارد سامانه شده و درخواست شما به جریان خواهد افتاد تا پروسه قانونی آن طی شود.

هزینه دریافت

سوالی که در این بین ممکن است ذهن را به خود مشغول کند هزینه های لازم برای دریافت سند مالکیت است و این مساله که آیا برای اخذ سند مالکیت نیاز به پرداخت هزینه ای هست یا خیر.در جواب این سوال باید بگوییم بله در این مسیر شما مشمول پرداخت هزینه هایی هستید.

این هزینه شامل بهای دفترچه مالکیت و تعرفه سند می شود.به علاوه آن، مبلغ 5 درصد از قیمت ارزیابی شده ملک دریافت و به حساب خزانه داری کل کشور واریز می شود.اگر ملک متعلق به متقاضی یک ملک قولنامه ای باشد نیاز است تا در صورت لزوم تمامی خلافی آن تسویه و تغییرات لازم بر روی آن اعمال شود.

در این مقاله سعی کردیم شما را با روند دریافت سند مالکیت و انتقال سند برای ملک بدون سند آشنا کنیم و شرایط لازم را برای انواع ملک های بدون سند بررسی کردیم.

سخن آخر

به هنگام خرید هر ملک فاقد سند مالکیت رسمی به طور کامل تحقیق کنید و از صحت مدارک ارائه شده توسط فروشنده اطمینان حاصل کنید.شرایط ملک را بسنجید و هزینه های که ممکن است در آینده برای دریافت سند مالکیت متحمل شوید را تخمین بزنید.

هنگام معماملات ملکی نکات زیادی وجود دارند که باید به آن ها توجه کرد تا هر دو طرف معامله در شرایط مناسب قرار گرفته و معامله ای درست صورت گیرد، در این راستا از شما دعوت می کنیم مقاله ی نکاتی که باید در معاملات ملکی به آن توجه کرد را مورد مطالعه قرار دهید.

امید واریم مراحل دریافت و انتقال سند برای شما مفید واقع شده باشد. گروه مشاورین املاک سرزمین شمالی مفتخر است تا شما را در مسیر خرید ویلای مورد نظرتان در محدوده منطقه آزاد انزلی و حومه آن همراهی کند.

نظرات کاربران

من چهل سال پیش زمینی ازمرحوم نصرالاه پازوکی خریدم اون زمان نه شهری بود نه شهرداری یه روستای ۲۰خانواده بود که پدر شوهر خواهر من کدخدا علیجان پازوکی بود من الآن برای دریافت سند چکار کنم همه این منطقه من را تایید میکنن که ملک مال بنده است

ایمیل شما به هیچ عنوان منتشر نخواهد شد .