روستای دستک | روستای ساحلی بندر کیاشهر

photo-weblag
  • توسط
  • admin
  • .
  • 9 آبان , 1399
  • .
  • 0

روستای دستک

روستای ساحلی دستک کیاشهر ، در مجاورت دهنه سرسفیدرود از توابع بخش کیاشهر شهرستان آستانه اشرفیه در استان سرسبز گیلان، قرار گرفته است. گیلان سرزمین جلگه و دریا، سرزمین حیات و آرامش با وسعت 14711 کیلومتر مربع در میان رشته کوههای البرز و تالش در شمال ایران قرار گرفته است و دارای روستاهای بیشمار با طبیعتی بکر و زیبا می باشد.

در ادامه این مقاله قصد داریم تا به روستای دستک رفته و از زیباییها و پیشینه آن برای شما تعریف نماییم.

اما روستای دستک در کجای استان گیلان قرار گرفته است؟

روستای دستک در مجاورت دریاچه خزر، شمال شهرستان آستانه و شرق شهرستان کیاشهر قرار گرفته است. راههای ورودی به این روستا بندر کیاشهر، آستانه، لاهیجان، لنگرود و رودبنه می باشد. دستک در 17 کیلومتری بندر کیاشهر واقع شده و فاصله آن با شهرستان های آستانه، لاهیجان و لنگرود به ترتیب 26، 30 و 36 کیلومتر است.

روستای دستک با ارتفاع 200 متر از سطح دریا، از سمت شمال به دریای خزر و از سمت جنوب و شرق و غرب به ترتیب به روستاهای محسن آباد، دهنه سفیدرود و لوخ و سلیم چاف منتهی می گردد.

روستای دستک از توابع شهرستان کیاشهر می باشد. بندر کیاشهر روستاهای زیادی را در خود جای داده که تعدادشان به 27 روستا می رسد و دستک یکی از آنهاست. این روستا به دلیل نزدیکی به دریا، تابستانهایی شرجی ومرطوب، و پاییز و زمستانی ابری و بارانی دارد.

این روستای ساحلی به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب و همینطور وجود شرکتهای صیادی فراوان، به یکی از مناطق توریستی استان تبدیل شده و صاحب یکی از بزرگترین بازارهای ماهی فروشی در گیلان می باشد و از آنجا ماهی به شهرهای اطراف مانند کیاشهر و لنگرود فرستاده می شود.

تاریخچه روستای دستک

اینکه چرا این روستا را دستک می نامند به طور دقیق مشخص نیست. این روستا حدود دو قرن قدمت دارد و طبق گفته قدیمیان و روایاتی که ذکر نموده اند، در این محل رودخانه ای جاری و پلی چوبی بر آن سوار بود. دو طرف پل چوبی را نرده هایی فرا گرفته بودند که دستگیره هایی روی خود داشتند.

روستای دستک کیاشهر

مردم آن زمان این دستگیره ها را می گرفتند و به آن سوی پل می رفتند. از آنجا که این دستگیره ها را دستک می نامیدند، روستا نیز به همین نام معروف شد. به گفته قدیمیان این روایت صحیح ترین است و به نظرمیرسد که همین طور باشد. اما روایات دیگر نیز مطرح است که شنیدنشان خالی از لطف نیست.

به طور مثال می گفتند که خانواده هایی به این خطه وارد شده بودند و بعد از کار نیمروزی، زمانی که همه خسته بودند یکی از بزرگان فامیل دستش را به کمر زده و در فکر فرو رفت. با خود گفت که این روستا را چه بنامد و چون دست به کمر ایستاده بود روستا را دستک نامید. اما چرا؟ به این دلیل که در زبان محلی، پهلو را دستک می نامند و چون او دستش به پهلویش بود روستا را اینگونه نامید.

و اما در کتاب روایات دارالمرز ایران و گیلان نیز این روستا دستک نامیده شده است. چرا که در زمانهای خیلی قدیم دسته کوچکی از مردم برای اولین بار به این خطه از گیلان ورود کردند و به همین خاطر این روستا، دستک یعنی دسته کوچک نامیده شد.

زبان و باورهای اعتقادی مردم روستای دستک

اهالی این روستا گروههایی از افراد هستند که از مناطقی دیگر نظیر نواحی کوهپایه ای لاهیجان، دیلم، سیاهکل، کوههای رودبار و ناحیه سالیان خلخال به آنجا سرازیر گشته اند. زبان مردم این روستا گیلکی است و شباهت زیادی به لهجه شرق گیلانی و لاهیجانی دارد.

از جمله باورهای اعتقادی مردم روستای دستک می توان به سیدی اشاره کرد که در این روستا مدفون است و مردم روستا با نذر و دعا نزد او، حاجات خود را رفع می کنند. گفته می شود، این سید که آقا سید رضا نامیده می شود و نزد مردم روستای دستک محترم بوده و هست دارای کراماتی بوده و مسیر رودخانه را با بلم و بدون پارو زدن طی می کرده است.

اقتصاد روستای دستک

کشاورزی

روستای دستک در زمانهای خیلی دور پوشیده از جنگل بوده و تعداد خانه ها خیلی کم بود به طوری که رفت و آمد در آن به تنهایی ممکن نبود. اما امروزه و با گذشت زمان و جهت کسب روزی، با قطع و نابودی درختان، دیگر اثری از آن جنگل نیست و جای آنرا مزارع کشاورزی فرا گرفته است. از این مزارع امروزه برای کشت برنج استفاده می گردد اما قبل تر از این در آنها بیشتر کنف کشت می شده است.

از محصولات روستای دستک می توان به برنج، ماهی، هندوانه، بادام، مرکبات و دام و طیور اشاره کرد. در این میان اما پرفروش ترین محصول این دهستان، ماهی دریای خزر می باشد که موجب رشد اقتصاد روستای دستک و معروفیت آن گردیده است.

همان طور که در بالا ذکر شد، شغل اصلی مردم روستای دستک، کشاورزی و بالطبع کاشت برنج می باشد و شالیزارها در بیرون از روستا قرار گرفته اند. مزارعی که جلوه و زیبایی خاصی دارند و چشم بیننده از تماشای آنها سیر نخواهد شد.

در این منطقه از گیلان انواع برنج با نامهای موسی طارم، بی نام، صدری، خزری، سفیدرود، آمل، 1033، سنگ جو کشت می شود. مرغوب ترین نوع برنج روستای دستک، صدری و موسی طارم می باشند که شهرت بسیاری دارند و از بعد قیمت نیز، گرانترین در میانشان موسی طارم است و می توان گفت که گرانترین برنج ایران است.

در کتاب ولایات دارالمرز ایران و گیلان ذکر شده که از محصولات منطقه لاهیجان در گیلان برنج، کنف، توتون و ابریشم است که در روستاهای ساحلی به عمل می آید و یکی از این روستاها دستک است و روستاهایی چون حسن کیاده، کورانده و غیره نیز از این قبیل می باشند.

پرورش کرم ابریشم

یکی دیگر از فعالیت های اقتصادی مردم روستای دستک پرورش کرم ابریشم می باشد که معمولا از اواسط فصل بهار شروع شده و تا اواسط تیر ماه ادامه می یابد.

صیادی

و اما در روستای دستک هم مانند دیگر روستاهای ساحلی مهمترین راه درآمد، صید ماهی است. از میان روستای دستک رود کوچکی عبور می کند که آب آن از مردابهای اطراف تامین می گردد.

مردم روستای ساحلی دستک کیاشهر با تعبیه دام در این رودخانه به صید ماهی می پردازند. این مردم علاوه بر صید ماهی، در فصول پاییز و زمستان به صید مرغان هوایی می پردازند و از این راه نیز کسب معیشت می کنند.

بازارهای هفتگی دستک

روستای ساحلی دستک کیاشهر برای روستاهای اطراف خود حالت مرکزیت دارد. در این روستا، بازار هفتگی در روز یکشنبه هر هفته دایر است و مردم روستاهای اطراف مانند حسن بکنده، امیرآباد، لوخ، سلیم چاف، انبارسر، جیرباغ و تعدادی روستای دیگر جهت خرید و یا فروش کالاهای خود به آنجا می روند.

بازار ماهی فروشان و رستوران ها

اما علاوه بر این بازار هفتگی، در فصول ماهیگیری بازار ماهی فروشان نیز فعال است و مردم را از اطراف به آنجا می کشاند. می توان گفت که در فصل صید، این روستای ساحلی یکی از دیدنی ترین مناطق استان است.

روستای ساحلی دستک

خیابان دو طرفه ای که سرتاسر آنرا مغازه های ماهی فروشی فرا گرفته ومردم و مسافرانی که در حال خرید ماهی تازه می باشند به این بازار حالتی از نشاط و سرزندگی می بخشد. کبابی های سنتی این منطقه نیز بسیار معروف و کباب متری های بسیار لذیذ آنها زیانزد همگان است.

فعالیت های روستای دستک

در سال 1377 در روستای دستک ایستگاه باران سنجی هواشناسی راه اندازی شد و از آن زمان این ایستگاه، کلیه آمارهای برف و باران را به مرکز هواشناسی گیلان ارسال می دارد.

فعالیت های ورزشی

در زمینه ورزش نیز روستای دستک، فعالیت های خوبی دارد و تابستان هر سال در رشته فوتبال، جام محلاتی با همکاری شورای ورزشی و دهیار برپا می کند. این روستا، یک زمین چمن بزرگ برای فوتبال در خود دارد که در نزدیکی ساحل و در بهترین نقطه آن قرار گرفته است و نیز یک باشگاه بدنسازی بزرگ در این روستای ساحلی قرار دارد.

فعالیت های ساخت و ساز

در مرکز دستک همچنین می توانیم شاهد ساخت آپارتمان های زیادی باشیم و رشد جمعیتی این روستا که متشکل از بومی و غیر بومی است نشان می دهد که روستای دستک در خود پتانسیل تبدیل شدن به شهر را دارا می باشد.

سخن پایانی

همان طور که در بالا اشاره کردیم روستای ساحلی دستک از سمت جنوب به چاف، چمخاله و لنگرود و از غرب به کیاشهر دسترسی دارد. از سمت جنوب بعد از عبور از روستاهای متعدد به آستانه و لاهیجان متصل می شود و اما در سمت شمالی آن ویلاهای نوساز، خانه های بومی و ساحل زیای خزر را می توان نظاره گر بود. علاوه بر بازار هفتگی، بازار ماهی فروشان و ساحل سنگی دریا، به دلیل مجاورت با کیاشهر و لنگرود ساکنین این روستا می توانند از امکانات و تفریحات این شهرها نیز استفاده نمایند.