روستای امیر بکنده زیباکنار | روستایی میان دریا و شالیزار

روستای امیر بکنده از توابع خشکبیجار

روستای امیر بکنده زیباکنار روستایی ساحلی از توابع خشکبیجار در استان گیلان می باشد. گیلان را با زیباییهای طبیعی آن می توان بهشت ایران نامید که با تمام جاذبه هایش هیچ گاه برای مسافران و گردشگران تکراری نمی شود. این استان با آب و هوای مطبوع و دلپذیرش روستاهای زیادی را در دل خود جای داده است.یکی ازاین روستاها که روستایی ساحلی می باشد و در منطقه آزاد انزلی واقع شده است، امیربکنده نام دارد که در ادامه این مقاله به توصیف آن می پردازیم. روستای امیربکنده از توابع بخش خشکبیجار شهرستان رشت در استان سرسبز گیلان می باشد که در دهستان حاجی بکنده واقع گردیده است.

روستای امیربکنده زیباکنار

خشکبیجار کجاست؟

خشکبیجار در مجاورت دریاچه خزر قرار دارد و با بخش های لشت نشاء، خمام و کوچصفهان همسایه است. مساحت خشکبیجار نود و پنج کیلومتر مربع می باشد و دارای روستاهای زیادی است. وجود دریای خزر در شمال بخش خشکبیجار از ویژگیهای مهم این منطقه می باشد که بر زندگی ساکنان آن مؤثر است.


بیشتر بخوانید: دلایل خرید ویلا ساحلی در زیباکنار


بخش خشکبیجار با دارا داشتن پانزده کیلومتر نوار ساحلی خزر در مجاورت منطقه آزاد انزلی، بیشترین طول نوار ساحلی شهرستان رشت را دارا می باشد و سواحل زیبا و چشم نواز آن که مکانی مناسب برای تفریح و سرگرمی بازی های دریایی در فصول گرم سال می باشد زبانزد همگان است.

سواحلی که دارای پوششی جنگلی از درختانی مانند توسکا می باشند و زیبایی فوق العاده ای به این منطقه بخشیده اند. سواحل زیبایی چون امین آباد، حاجی بکنده، امیربکنده، چیرپردزمان، چپرپردپایین، تالش محله و باغ محله در نزدیکی این شهر توریستی قرار گرفته اند و گردشگران و مسافران و حتی ساکنین روستاهای اطراف به راحتی می توانند از تفریحات این خطه سرسبز و توریستی بهره ببرند.

امکانات تفریحی و گردشگری

تفریحاتی نظیر جت اسکی، شنا، قایقرانی و غیره از جمله امکانات توریستی این خطه سرسیز می باشد و مکانهای دیدنی آن برای عبارتند از:

• بازار روز محلی در روزهای دوشنبه و پنجشنبه در مرکز شهر

• حمام تاریخی ملک

• سواحل بکر و زیبا

• پارک جنگلی سل جکتاج و آبگیر و اقامتگاه پرندگان

• مجتمع تفریحی مروارید خزر

• پیست کارتینگ

همان طور که در بالا اشاره نمودیم روستای امیربکنده نیز در مجاورت بخش خشکبیجار و از توابع آن می باشد و بالطبع این روستای ساحلی زیبا نیز از این قاعده مستثنی نیست و ساکنین بومی و غیر بومی منطقه و حتی گردشگران این منطقه براحتی و با طی مسافت کمی می توانند از این تفریحات و از بازارهای محلی خشکبیجار استفاده نمایند.


شاید دوست داشتید: چونچنان منطقه آزادانزلی


روستای ساحلی امیربکنده در فاصله سیزده کیلومتری خشکبیجار و در منطقه آزاد انزلی قرار گرفته است مورد توجه سرمایه گذاران می باشد. بدون تردید وجود دریاچه خزر در این منطقه بر زندگی ساکنان تاثیر زیادی دارد.

ساحل شنی و زیبای امیربکنده نیز مانند دیگر سواحل استان به دلیل استفاده از ورزش های آبی مانند شنا، قایقرانی، ماهیگیری و همچنین فوتبال ساحلی مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

ساحل روستای امیر بکنده زیباکنار نیز مانند دیگر سواحل گیلان، در مراسمات تفریحی مانند سیزده بدر شاهد حضور جمعیت زیادی از مردم است. امیربکنده روستای مهم و گردشگرپذیر این بخش می باشد که شغل مردمان آن صیادی است، که در اقتصاد روستا تاثیر بسزایی دارد. اما در شش ماه از سال که صیادی ممنوع است مردم روستای امیربکنده مانند دیگر روستاهای استان گیلان به کشاورزی می پردازند.

اکثریت مردم روستای امیربکنده زیباکنار به کاشت برنج مشغول می باشند و عده ای هم درخت صنوبر می کارند. اما شغل غالب در این منطقه ماهیگیری است که در اقتصاد آن تاثیرگذارتر است. مردم منطقه همچنین در روزهای که در خشکبیچار بازار محلی برپا می گردد برای فروش محصولات خود به بازار می روند.

اما از مراکز تفریحی روستای امیربکنده می توان به ساحل و آبگیر زیبای آن و همچنین مجتمع فرهنگی اقامتی مروارید خزر اشاره نمود.

مجتمع مروارید خزر در کجا واقع شده است؟

مروارید خزر مجتمعی است فرهنگی اقامتی که در سال هفتاد و پنج در زمینی به مساحت پانزده هکتار در مجاورت دریاچه خزر در روستای ساحلی امیربکنده احداث شده است. هدف از احداث این مجموعه فراهم ساختن مکانی مناسب برای مسافران و گردشگران جهت تامین امکانات رفاهی، اقامتی، فرهنگی، تفریحی و همین طور شنای مجزا بوده است.


حتما بخوانید: روستای خشک اسطلخ زیباکنار


این مجتمع با بهبود امکانات و شرایط کمی و کیفی توانست طرح ممتاز سواحل شمالی کشور را در پنج سال متوالی از آن خود کند. مجتمع فرهنگی اقامتی مروارید خزر در روستای ساحلی امیربکنده از نظر وسعت بزرگترین طرح سالم سازی سواحل شمالی ایران را دارد و دارای سه طرح سالم سازی دریا شامل طرح سالم سازی آقایان، بانوان و نیز طرح سالم سازی اطفال می شود.

این مجتمع فرهنگی اقامتی با محیط امن و آرام خود، دارای چهار سوییت چهل و پنج متری با امکاناتی همچون رستوران، پارکینگ، سرویس، پکیج گرمایشی و سرمایشی و امکانات تفریحی مانند فضای بازی کودکان و ساحل مجتمع می باشد.

در نتیجه پالایش آلودگی میکروبی و طرح سالم سازی دریا، ساحل این مجتمع، اولین شناگاه در سواحل استان است که موفق به دریافت پرچم آبی شناگاه سالم گردیده است. نشان پرچم آبی شناگاه سالم بدین معناست که ساحل این منطقه از درصد آلودگی خیلی کمی برخوردار بوده و برای شنا بسیار مناسب می باشد.

آبگیر روستای امیربکنده زیباکنار

پدیده طبیعی دیگری که توجه گردشگران را به این منطقه جلب می کند، پارک جنگلی و آبگیر زیبایی است که محل تجمع پرندگان می باشد و سل جکتاج نامیده می شود. همان طور که در ابتدای مقاله ذکر شد خشکبیجار بیشترین طول نوار ساحلی استان گیلان را دارا می باشد و قرار گرفتن خشکبیجار در منطقه آزاد و توسعه این منطقه و ساخت و ساز مجتمع های فرهنگی نظیر مروارید خزر باعث نگاه ویژه سرمایه گذاران به این منطقه گردیده است.


بیشتر بدانید: روستای امین آباد خشکبیجار


یکی از مزیت های خشکبیجار، طبیعت بکر آن می باشد که می تواند این منطقه را به یکی از قطب های گردشگری تبدیل نماید. یکی از جاذبه های طبیعی این منطقه پارک جنگلی سل جکتاج می باشد که در میان نیزارها قرار گرفته و دارای آبگیر زیبایی می باشد که در فصول گرم سال میزبان پرندگان مهاجر است و ساکنین امیربکنده به راحتی به آن دسترسی خواهند داشت.

در روستای امیربکنده ، برای اقامت کجا برویم؟

روستای زیبای امیربکنده نیز مانند دیگر روستاهای خطه گیلان بخصوص مناطق ساحلی، گردشگران زیادی را میزبانی می کند مخصوصا در فصول گرم سال که مسافران برای استفاده از دریا و تفریحات آبی به این منطقه وارد می شوند و همیشه این سوال مطرح می شود که شب را در کجا بگذرانند؟


پیشنهاد ما به شما: حاجی بکنده محل ثبت خاطرات به یادماندنی


در نزدیکی روستای امیر بکنده زیباکنار ، هتل ساحلی کادوس در منطقه ساحلی زیباکنار قرار دارد. این هتل دارای چشم انداز زیبای دریا و کلیه امکانات رفاهی می باشد و در جاده زیباکنار و بعد از امیربکنده قرار گرفته است. مسافران و گردشگران این منطقه می توانند جهت گذراندن شب و استراحت از این هتل و امکانات آن نیز استفاده نمایند.

  پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

  + 65 = 68

  Generic selectors
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Search in posts
  Search in pages