شهر آستارا | راهنمای سفر به شهرستان آستارا

photo-weblag
  • توسط
  • admin
  • .
  • 28 مهر , 1399
  • .
  • 0

شهر آستارا

دراین مقاله قرار است راهنمای سفر به شهر آستارا را بررسی کنیم.پس باما با مقاله شهرستان آستارا همراه باشید.استان گیلان دارای شهر های دیدنی بسیاری است که یکی از برجسته ترین آن ها بدون شک شهر زیبای بندر آستارا می باشد. این شهر ساحلی علاوه بر امتیازات تجاری از طبیعتی بسیار دلنواز بهره می برد. شهر آستارا ششمین شهر بزرگ استان گیلان و نخستین بندر خصوصی کشور است که مرز بین ایران و جمهوری آذربایجان را پوشش می دهد و نسبت به دیگر شهر های مرزی کشور دارای کمترین فاصله از پایتخت می باشد.

جغرافیا و موقعیت مکانی آستارا

شهر آستارا در شمالی ترین نقطه استان گیلان واقع شده است و به لحاظ موقعیت مکانی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا از 3 جهت به 3 مقصد مهم دسترسی دارد، منطقه آزاد انزلی و دریای خزر، شهر آستارا در جمهوری آذربایجان و گردنه حیران که به شهر های اردبیل و تبریز منتهی می شود. شهر آستارا از سمت شرق به دریای خزر، از سمت شمال به جلگه لنکران و از سمت جنوب و غرب به رشته کوه های تالش محدود می شود و غالبا دارای آب و هوای کوهستانی و مرطوب است.

شاید علت نام گذاری این شهر برای شما جالب باشد، در گذشته به علت ساحل دریا و در بعضی مکان ها باتلاقی بودن این شهر کاروان ها به ناچار از سرعت خود می کاستند به همین دلیل به این شهر در گویش تالشی آسته رو می گفتند که به مرور زمان به آستارا تغییر پیدا کرد.

آستارا از نظر اقتصادی

شهرستان آستارا نقش بسیار مهمی در زمینه اقتصاد ملی دارد و همچنین داری رتبه نخست جذب توریست در سطح استان می باشد. از بزرگترین وجه تمایزات این شهر بهره بری از دو مرز خشکی و دریایی به طور همزمان است که باعث حجم بالای صادرات و واردات کالا با کشور های حوزه دریای خزر از طریق این بندر شده است. از طرفی دیگر فاصله کم این شهر از استان های بزرگ و صاحب صنعت همجوار موجب تسریع در امر صادرات به خارج از کشور می شود.

در رابطه با راهنمای سفر به شهر آستارا باید گفت که: آستارا نقش بسیار مهمی در زمینه اقتصاد ملی دارد و همچنین داری رتبه نخست جذب توریست در سطح استان می باشد. از بزرگترین وجه تمایزات این شهر بهره بری از دو مرز خشکی و دریایی به طور همزمان است که باعث حجم بالای صادرات و واردات کالا با کشور های حوزه دریای خزر از طریق این بندر شده است. از طرفی دیگر فاصله کم این شهر از استان های بزرگ و صاحب صنعت همجوار موجب تسریع در امر صادرات به خارج از کشور می شود. 

جاذبه های توریستی شهر آستارا

ساحل صدف 

جاذبه های دیدنی و توریستی این شهر ساحلی بسیار زیاد و چشم نواز است، در ادامه به اختصار به توضیح برخی از آن ها می پردازیم. سواحل زیبای صدف از بکر ترین و زیبا ترین ساحل های شمال کشور می باشد. این ساحل در حدود یک ربع با مرکز شهر آستارا فاصله داشته و فضای بسیار مناسبی برای تفریحات ساحلی، ماهیگیری، قایق سواری و شنا دارد.

شهرستان آستارا

شهر آستارا به علت موقعیت مکانی خود از دیرباز مورد توجه بوده و قلعه های متعدد این شهر گواه این مسئله می باشند. از معروف ترین قلعه ها می توان به قلعه شیندان اشاره کرد. این قلعه ی تاریخی قدمتی 2000 ساله دارد و در مرز بین ایران و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است. این قلعه مرتفع بر فراز کوه شیندان و در ارتفاع 1850 متری از سطح زمین واقع شده است. نام این قلعه به معنی نور و برگرفته از آتشکده های درون آن می باشد.

قلعه تک آغاج

یکی دیگر از دژ های عظیم به جا مانده در این شهر قلعه تک آغاج است که به دوره سلجوقیان تعلق دارد. این قلعه در سال 1326 به مدت سه سال مرکز نورافکن مرزبانی شهر آستارا بوده است.

آبشار لاتون

از دیگر جذابیت های طبیعی این شهر که به تمام دوست داران طبیعت پیشنهاد می کنیم آبشار لاتون است.این آبشار به عنوان مرتفع ترین آبشار ایران شناخته می شود. مسیر رسیدن به این آبشار در دل دامنه های کوهستانی هم به اندازه تماشای خود آن لذت بخش و روح نواز است. این آبشار بی نظیر از دامنه های کوه اسپیناس آستارا سرچشمه می گیرد و به لوندیل منتهی می شود.

آبشار لاتون آستارا

تالاب استیل آستارا

تالاب استیل یکی دیگر از دیدنی های جذاب آستارا می باشد. این تالاب متحرک یکی از شگفتی های طبیعت استان گیلان است. تالاب استیل در فاصله 7 کیلومتری از مرکز شهر واقع شده است. این تالاب در دل خود درختان توسکای بسیاری را جای داده است. از آن جایی که ریشه این درختان سرسبز درون آب قرار گرفته موقعیت مکانی این درختان به طور مداوم تغییر می کند و علت نام گذاری این تالاب هم به همین دلیل می باشد. این تالاب به علت منظره ی سرسبز اطراف و کوه های هم جوار چشم انداز فوق العاده ای دارد.از دیگر دلایل اهمیت آن حضور انواع گونه های آبزیان و هجوم پرندگان مهاجر در آن می باشد.

تالاب استیل بندر آستارا

این تالاب زیستگاه 80 گونه گیاهی و جانوری است که از این حیث یکی از مهم ترین تالاب های سطح کشور محسوب می شود. در جنوب این تالاب پناهگاه حیوانات وحشی لوندیل با بیش از 1000 هکتار وسعت قرار دارد که به صورت حفاظت شده گونه های بیشماری از گیاهان و حیوانات در آن پناه گرفته اند.

حیران

یکی دیگر از مناطق گردشگری این شهر دهکده گردشگری حیران می باشد که در گردنه معروف حیران در مسیر جاده آستارا به اردبیل قرار دارد. از بارزترین امکانات تفریحی این منطقه تلکابین حیران است که مسیری به طول 1500 متر را بر فراز جنگل های فندقلو و قلعه شیندان می پیماید. این دهکده توریستی شامل امکانات دیگری از جمله بلند طولانی ترین سورتمه ریلی شمال کشور، پیست کارتینگ، رستوران، هتل و… می باشد.

گردنه حیران آستارا گیلان

باغ پرندگان شهرستان آستارا

شهر آستارا دارای اولین باغ پرندگان شهرستان های آستارا می باشد که بیش از 300 پرنده در 60 گونه متفاوت و کمیاب را میزبانی می کند.

مراکز خرید

همانطور که پیشتر در رابطه با راهنمای سفر به شهر آستارا اشاره کردیم بندر آستارا یکی از مهم ترین مراکز واردات کالا در کشور است و در نتیجه دارای یکی از بزرگترین بازار های شمال کشور را داراست. مجموعه ای کامل شامل بازار های سنتی و پاساژ های مدرن با تنوع بالای اجناس و قیمت های مناسب که برای تمامی دوستداران خرید ایده آل است.

بررسی کلی آستارا

مردم آستارا عموما به زبان های ترکی و تالشی صحبت می کنند.از صنایع دستی این منطقه می توان سفال گری و کوزه گری، نمد بافی، سبد بافی، زیلو،جاجیم بافی، حصیر بافی، قالی بافی و گلیم بافی را نام برد. یکی از جذابیت های انکارناپذیر استان گیلان و در ادامه شهرستان آستارا غذاهای محلی این منطقه است.غذا های محلی آستارا در رستوران های متعدد سطح شهر سرو می شود و گردشگران و مسافران به راحتی به آن دسترسی دارند. معروف ترین خوراک سنتی این شهر لونگی است که به صورت مرغی شکم پر با سس مخصوصسرو می شود. باستیرمای مرغابی،مسما، چیغیرتما، جزوز  تعدادی دیگر از غذاهای مخصوص این شهر می باشد.

از دیگر مناطق دیدنی این شهر بی نظیر پارک جنگلی بی بی یانلو، بهشت کاکتوس ها،آرامگاه پیر بابا، بقعه شیخ تاج‌الدین محمود خیوی، امامزاده ابراهیم و قاسم و… اشاره کرد. در این مقاله قصد داشتیم تا راهنمای سفر به شهرستان آستارا را بررسی کنیم در مقالات بعدی توضیحات مفصل تری را خدمتتان ارائه می دهیم.