خانه هوشمند چیست | مزایای خانه هوشمند

photo-weblag

معرفی خانه هوشمند

خانه هوشمند چیست ؟ خانه ی هوشمند واژه ای نسبتا جدید اما جذاب است که این روزها در حیطه ی بازار املاک بسیار به گوش می خورد. در عصر امروز، تکنولوژی خواه ناخواه راهی برای ورود به زندگی همه ما پیدا کرده و تاثیر گذاری آن تبدیل به امری اجتناب ناپذیر شده است. گوشی های هوشمند، سیستم بانکی مدرن، آپشن های جدید خودرو ها و… از دستاورد های حضور تکنولژی در زندگی این روزهای ماست .اما خانه هوشمند شاید در ابتدا واژه ای نا ملموس به نظر بیاید و تصور تاثیر مستقیم تکنولوژی بر روی خانه ای که در آن زندگی می کنیم تا حدودی دور از ذهن باشد. در ادامه ی این مقاله ( خانه هوشمند چیست ) با ما همراه باشید تا به طور کامل به معرفی خانه هوشمند ، امکانات خانه های هوشمند ، مزایای خانه هوشمند و تاثیر گذاری آن بر زندگی ساکنین آن بپردازیم.همچنین تعدادی از خانه هوشمند ایرانی را نام می بریم.

مزایای خانه هوشمند

خانه هوشمند یعنی چه؟

تکنولوژی خانه هوشمند ایرانی حدود یک دهه است که وارد بازار ساخت و ساز ملک شده و در این مدت نسبتا کوتاه توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است. به طور خلاصه اگر بگوییم خانه هوشمند (smart home) دارای مجموعه ای از ابزارها و زیرساخت ها برای کنترل تمامی یا بخشی از تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی به کار رفته در منزل شما می باشد.

هوشمند سازی ساختمان می تواند به میزان قابل توجهی بر روی رفاه و آسایش ساکنین تاثیر گذار باشد، اما امتیازات آن به همین جا ختم نمی شود، امنیت بیشتر و کاهش هزینه های مصرفی از دیگر مزایای هوشمند سازی ساختمان محسوب می شود.شاید برایتان سوال باشد که چطور؟ در ادامه با ارائه مثال هایی از کاربرد های هوشمند سازی به درک بهتری از این تکنولوژی جدید اما محبوب خواهیم رسید.

امکانات خانه هوشمند : امکاناتی که هوشمند سازی ساختمان به شما میدهد:

خانه هوشمند ایرانی

سیستم روشنایی هوشمند

یکی از امکانات خانه هوشمند و هوشمند سازی منازل می تواند برای ما فراهم کند سیستم کنترل روشنایی منزل به صورت اتومات است. این سیستم توسط سنسورهای نصب شده در فضای داخلی و بیرونی منزل شما می تواند ورود و خروج افراد را تشخیص داده و با توجه به میزان نور محیط دستور روشن و یا خاموش شدن لامپ ها را صادر کند.

بدین صورت علاوه بر راحتی بیشتر ساکنین در میزان برق مصرفی هم کاهش چشم گیری به وجود خواهد آمد، زیرا هیچ لامپی در مواقع غیر لازم مورد استفاده قرار نمی گیرد.

سیستم گرمایش و سرمایش خودکار

از دیگر مزایای خانه هوشمند سیستم های گرمایشی و سرمایشی است. این سیستم ها شاید پررنگ ترین نقش را در ایجاد فضایی مطبوع و دلپذیر در ساختمان ها ایفا کنند. همه ی ما روزهای بسیاری از سال را هنگامی که بیرون از منزل هستیم از گرمای سوزان تابستان یا سرمای سوزناک زمستان به خانه هایمان پناه می بریم.

اما اکثر ما ساعات بسیار زیادی را بیرون از خانه هستیم و یا زمانی که به مسافرت می رویم  سیستم های گرمایشی و یا سرمایشی را برای حفظ دمای ایده آل در هنگام برگشتمان روشن می گذاریم که متاسفانه این امر موجب هدر رفت مقدار زیادی انرژی می شود.

اینجاست که هوشمند سازی به کارمان می آید. شما می توانید تنها مدت زمان کمی قبل از حضور در منزل با استفاده از سیستم کنترل از راه دور سیستم های گرمایشی یا سرمایشی ساختمان را روشن و آن ها را بر روی دمای مورد نظرتان تنظیم کنید یا قبل از خروج از منزل با اعلام زمان ورود و دمای ایده آل به سیستم در زمان مشخص از محیط تهویه شده و دلپذیر منزلتان لذت ببرید.

سیستم اعلام حریق

یکی از تاسف بار ترین حادثه هایی که می تواند برای یک خانواده رخ دهد آتش سوزی منزل است.از دیگر امکانات خانه هوشمند سیستم اعلام حریق است. سیستم اعلام حریق یکی از بهترین امکاناتی است که یک خانه هوشمند می تواند به آن مجهز باشد.

این سیستم توسط سنسور های دود و حرارتی که در نقاط مختلف ساختمان نسب می شود از احتمال وقوع آتش سوزی مطلع شده و در موارد پیشرفته تر دست به اقدامات اولیه مانند پاشش آب و یا تخلیه اکسیژن محیط به جهت خاموش شدن آتش می زند.

این سیستم در صورت یکپارچگی با انشئابات اصلی می تواند نشتی های آب و گاز را تشخیص و در مواقع لازم شیر اصلی را قطع کند. سیستم اعلام حریق می تواند نقش بسزایی در کاهش خسارات و تلافات ناشی از حوادث آتش سوزی داشته باشد.شما میتوانید نمونه خانه هوشمند ایرانی را ببینید:

افزایش ایمنی ساختمان

یکی دیگر از هدف های بسیار مهم هوشمند سازی خانه ها افزایش حفاظت و امنیت فضای زندگی شما به میزانی قابل توجه است. سنسور های نصب شده در اطراف ساختمان بعد از فعال سازی توسط شما می تواند هرگونه باز و بسته شدن درها و پنجره ها را به منزله ورود غیرمجاز تلقی کند و بعد از پخش آژیر از طریق برنامه مربوطه و یا خط تلفن به شما گزارش دهد.

اگر شما منزل نباشید می توانید حتا از عبور و مرور های اطراف ملک شخصی خود نیز مطلع شوید. سیستم ورودی شما می تواند توسط کارت، اثر انگشت و یا رمز اختصاصی شما را شناسایی کند.

پرده های اتومات

از دیگر مزایای خانه هوشمند می تواند کنترل از راه دور پرده های ساختمان باشد. شما می توانید با وارد کردن ساعات مشخص برای باز و بسته شدن پرده های منزلتان میزان نور ورودی به ساختمان را با توجه به سلیقه خود تنظیم کنید.

تغذیه گیاهان و حیوانات خانگی

یکی از دغدغه های بزرگ بسیاری از افراد به هنگام سفر کردن عدم توانایی رسیدگی به گیاهان یا حیوانات خانگی آن هاست. باید بگوییم هوشمند سازی در این باره هم چاره ای اندیشیده است. شما می توانید ساعاتی در طول شبانه روز مشخص کنید تا گل و گیاهانتان آب یاری شده و ظرف آب و غذای حیوان خانگیتان پر شود. شما همچنین می توانید این سیستم را بر روی مزارع و زمین های کشاورزیتان اجرا کنید و بدین ترتیب از راه دور کنترل کل امور را بدست گرفته و همچنین در مصرف آب صرفه جویی کنید.

تا اینجا مثال هایی از چگونگی عملکرد هوشمند سازی در منازل و مزایای خانه هوشمند را ارائه کردیم اما ابعاد این دنیای جدید به همین جا ختم نمی شود. پریز های هوشند، کنترل سیستم های صوتی و تصویری، کنترل اتاق کودک از راه دور، سیستم هدایت و کنترل هوشمند پارکینگ ها و… می تواند از دیگر دستاورد های سیستم هوشمند سازی ساختمان ها باشد که شما با توجه به نیاز و سلیقه شخصی خود می توانید از آن بهره ببرید.

امیدوارم در مقاله خانه هوشمند چیست توانسته باشیم به معرفی خانه هوشمند به صورت کامل پرداخته باشیم.منتظر ارسال نظراتتان هستیم.

نظرات کاربران

هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

ایمیل شما به هیچ عنوان منتشر نخواهد شد .