حاجی بکنده محل ثبت خاطرات به یادماندنی

چرا می‌گوییم حاجی بکنده محل ثبت خاطرات به یادماندنی است؟

هوای بهار است و وسوسۀ مسافرت به شمال سرسبز و خواستنی بیداد می‌کند. قدم زدن در ساحل و تماشای طلوع و غروب خورشید خاطره‌ای است که هیچوقت از ذهن کسی پاک نمی‌شود. روستای حاجی بکنده که ساحل زیبای حاجیبکنده در آن قرار دارد از جاهای دیدنی و پرگردشگری است که دوستداران طبیعت شمال و خواستاران تفریحات دریایی را به خودش جذب می‌کند.

حاجی بکنده کجاست؟

این روستای دیدنی به طور تقریبی در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان خشکیبیجار واقع شده است. این روستا ۳۲ کیلومتر تا شهر رشت فاصله دارد. رودخانه‌های امین آباد و حاجی بکنده از سمت شرق و غرب روستا عبور می‌کنند و به دل دریای کاسپین فرو می‌ریزند. وجود این رودخانه‌ها و مناطق سرسبز حاشیه آن‌ها طبیعت این منطقه را دل‌انگیزتر کرده است.


بیشتر بخوانید: روستای ساحلی امیربکنده


روستای حاجیبکنده و ساحل زیبایش از بهترین مکان‌ها برای عکاسی است. کسانی که علاقه‌مند به عکاسی از طبیعت هستند سوژه‌های خوبی در این روستا پیدا می‌کنند. چند سالی هم هست که مرسوم شده زوج‌ های جوان برای گرفتن عکس‌ های زیبا و ثبت خاطرات به یاد ماندنی از آغاز زندگی مشترکشان این منطقه را که سفر به آن راحت و ارزان است انتخاب می‌کنند.


حتما بخوانید: بندرکیاشهر | سفر به نوار ساحلی


بعضی افراد دلشان می‌خواهد همیشه محلی را برای استقرار در شمال و بخصوص کنار دریا داشته باشند. ویلاهای ساحلی در ساحل توریستی حاجی بکنده برای فروش وجود دارد. با خرید این ویلاها از طریق مشاوران معتبر و قابل اعتمادی مثل مشاوران املاک سرزمین سبز می‌توانید هر چه بیشتر به حاجی بکنده سفر کنید و خاطرات خوش بسازید.

جاذبه‌های گردشگری حاجی بکنده

ساحل حاجیبکنده

ساحل حاجی بکنده ساحلی شنی و جنگلی است. اگر گروهی به مسافرت می‌روید و عاشق فعالیت و ورزش هستید این امکان برای شما در ساحل حاجی بکنده فراهم است. انواع ورزش‌های ساحلی مثل فوتبال و والیبال ساحلی و دیگر بازی‌های محلی در ساحل حاجیبکنده برقرار است.


شاید دوست داشتید: سفر به روستای خشک اسطلخ


برای بسیاری از افراد سفر به شمال مساوی است با رفتن به دریا و تنی به آب زدن. امکان شنا در ساحل حاجی بکنده وجود دارد و تمهیدات کافی امنیتی برای این موضوع اندیشیده شده است.

حاجیبکنده

علاوه بر شنا قایق‌ سواری هم از تفریحاتی است که مخصوص مسافرت به منطقه دریایی است. قایق‌های تفریحی در این منطقه وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. تماشای صید گروهی که به آن پره صیادی می‌گویند، به ویژه در فصل زمستان از جاذبه‌های گردشگری ویژۀ حاجی بکنده است.

ساحل این روستا با ساحل جفرود و منطقه آزاد انزلی هم همجوار است. شما می‌توانید با مسافرت به حاجیبکنده با یک تیر به چند هدف بزنید. همچنین در مسیرتان انواع جذابیت‌های طبیعی و رستوران‌ها و فروشگاه‌های صنایع دستی هست که قطعاً ارزش دیدن دارند.


از دست ندهید: نوار ساحلی شهر رشت | سفر به امین آباد


شیوۀ زندگی مردم و آداب و رسوم و محصولات

پیشنهاد ما به شما این است که در سفر به حاجی بکنده یا هرجای دیگر به همۀ جزئیات آن منطقه از جمله آداب و رسوم مردم منطقه و سبک زندگیشان توجه کنید. توجه به این امور نه تنها لذت حاصل از سفر را برایتان دوچندان می‌کند بلکه چشم‌انداز وسیع ‌تری از زندگی مردم به شما می‌دهد و دیدتان را عوض می‌کند.

مردم روستای حاجیبکنده مردمی بسیار مهمان نواز و مهربان هستند. به دلیل اینکه حاجی بکنده یک منطقه توریستی است مردم این منطقه یاد گرفته‌اند که میزبان خوبی برای گردشگران باشند.

ساحل حاجی بکنده

این مردم در اعیاد یا عزاداری ها مراسم خاصی دارند که تماشای رسم و رسوم رایج در بین آن‌ها خالی از لطف نیست. در  شادی های مردم و مراسم عروسی‌شان می‌توانید آوازهای دلچسب محلی یا رقص های زیبای محلی را بشنوید و ببینید که هنوز در این منطقه رایج است. مردم حاجی بکنده هم مثل سایر مناطق شمالی پیش از شروع سال جدید نوروزی خوانی دارند و در سوگواری‌ها نیز به ویژه در محرم و روزهای تاسوعا و عاشورا حضور پررنگی دارند.


پیشنهاد ما به شما: چونچنان


کشتی گیله مردی هم که متأسفانه رو به انقراض است هنوز در این منطقه گاه گاه برگزار می‌شود. تماشای مسابقات محلی و آموختن بازی‌های محلی که یادگارها و گنجینه‌های معنوی این کشور هستند جاذبه بی‌نظیری دارد.

زنان محلی روستای حاجیبکنده دست‌پختشان محشر است. انواع غذاها و خورشت‌های محلی مثل باقلا قاتق، ترش تره، میرزا قاسمی، کباب اوزون برون و ماهی سفید از برکات خوش آب و رنگ و لذیذ روستای حاجی بکنده هستند.

همچنین پخت نان برنجی های خوش مزه‌ هم تخصص این خانم‌های پرتلاش و هنرمند است و جزو رسوم دیرینه در این منطقه است و هر چه بهتر به عمل بیاید کمالات و هنر دست و پنجه کدبانوها را می‌رساند.

متأسفانه نوع پوشش مردم حاجی بکنده هم مانند سایر روستاهای شمال به مرور شکل سنتی خود را از دست داده است. اما در بعضی مراسمات یا در عروسی‌ها خیلی خانم ها و آقایان به شکل نمادین لباس‌های محلی می‌پوشند که زیبایی خاصی دارد. رنگ پرنشاط این لباس‌ها حاکی از علاقه ذاتی این مردم به شادی و زندگی است.

کسب و کار مردم حاجی بکنده

معاش مردم روستای حاجیبکنده از قدیم‌الایام با کار کشاورزی و باغداری و به ویژه صیادی تأمین شده است. خریدن ماهی تازه از صیادان در محل صید صفای ویژه‌ای دارد. انواع ماهی‌های محلی مثل ماهی سفید، کپور، کولی، کاس کولی، کیلکا یا ماهی های خاویاری مثل  چالباش، فیل ماهی و اوزون برون که هم خودشان هم خاوریارشان ارزش زیادی دارد در این ساحل صید می‌شود.

مثل بقیه جاهای شمال برنج حاجی بکنده هم از برنج‌های مرغوب است. محصولاتی مثل مرکبات، خیار، باقلا و کدو هم در این منطقه به عمل می‌آید و توسط مردم محلی فروخته می‌شود.


بخوانید: ویلا زیباکنار | دلایل خرید ویلا زیباکنار


از زمانی که حاجیبکنده به عنوان یک منطقه توریستی رونق پیدا کرده است. مردم محلی گاه با اجاره خانه روستایی خود یا پلاژها و سکوها و آلاچیق‌ها در ساحل درآمد کسب می‌کنند. خرید و فروش ویلا هم در حاجی بکنده بسیار رونق دارد و ویلاهای شیکی در این ناحیه ساخته شده است که لازم است که حتما از آن‌ها دیدن کنید.

دسترسی ها

دسترسی به روستای حاجی بکنده و ساحل زیبایش بسیار آسان است. به راحتی می‌توانید از رشت به سمت خشکیبیجار بروید و در سمت شمال شرقی آن به طرف حاجی بکنده پیش بروید.

پایان سخن

منطقه حاجی بکنده و ساحل تماشاییش که حدود ۱۰۰ هکتار مساحتش است جزو مناطقی است که به عنوان منطقه طبیعت گردی به ثبت رسمی رسیده است. همان‌طوری که در این مقاله گفتیم این روستای پرجاذبۀ ساحلی دیدنی‌های زیادی دارد و امکانات رفاهی و تفریحی خوبی در آن وجود دارد.


بدانید: منطقه آزاد انزلی چه مزیت هایی برای سرمایه گذاران در نظر می گیرد


روستای حاجیبکنده

اگر مایل به خرید ویلا در حاجی بکنده هستید بسیار ایده خوبی دارید. فقط کافی است با کارشناسان معتبر مشورت کنید تا بهترین و مناسب‌ترین ویلاها را به شما معرفی کنند. مشاوران املاک سرزمین سبز در تلاش هستند که با دادن اطلاعات کامل و جامع از این ویلاها حس اعتماد شما خریدار محترم را به دست بیاورند و خاطرات خوشی از  خرید ویلا در شمال کشور برای شما بسازند.

  پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

  34 + = 35

  Generic selectors
  Exact matches only
  Search in title
  Search in content
  Search in posts
  Search in pages